Táto webová stránka je v testovacej prevádzke   Starú stránku môžte nájsť na tomto odkaze. Vaše nápady na vylepšenia či nájdené chyby môžte zaslať na web@grkatke.sk

Arcibiskup Cyril Vasiľ o svojom menovaní za apoštolského administrátora

Rím 20. januára (RV) Svätý Otec František vymenoval za apoštolského administrátora „sede plena“ Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu Mons. Cyrila Vasiľa SJ, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Prinášame reakciu arcibiskupa Cyrila Vasiľa o svojom menovaní.

"Na vašu otázku, čo to pre mňa znamená, znamená to niekoľko vecí. V prvom rade je to ukončenie mojej činnosti ako tajomníka - sekretára Kongregácie pre východné cirkvi po takmer jedenástich rokoch služby.

Pre mňa to v skutočnosti znamená aj návrat opäť na Slovensko po viac ako troch desaťročiach môjho pobytu v zahraničí. Svätý Otec ma poprosil o túto službu počas audiencie, ktorá sa konala v sobotu 18. januára," reagoval na menovanie pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu Cyril Vasiľ, SJ.

"Čo znamená menovanie za administrátora plena sede. Plena seda - latinský termín, ktorý znamená pri zachovaní plného stolca, to znamená, že J. Ex. Mons. Chautur je naďalej košický biskupom, ale riadením administratívnym eparchie som bol z rozhodnutia Svätého Otca nateraz poverený ja."

- Kedy môžu veriaci v Košiciach očakávať prvé stretnutie?

"Najprv si musím rýchlo preorganizovať môj život, teda pozrieť si, kedy sú najbližšie dobré letenky na Slovensko. V tejto chvíli ešte nemôžem dať dať nejaké presné vyhlásenia alebo odpovede, pretože samozrejme je to náhla zmena do môjho života.

"Budem sa musieť trošku zreorganizovať, ale rozhodne, len čo prídem na Slovensko, tak začnem sa riadne podieľať na živote eparchie, takže budem prítomný medzi Božím ľudom."

Zdroj: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu / Jozef Bartkovjak, SJ

Foto: Štefan Keruľ-Kmec / Byzantinos