Gréckokatolíci zo Slovenska sa stretli so Svätým Otcom

Košice, 8. október (TSKE) Pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie udelil pápež František špeciálnu audienciu skupine 1300 gréckokatolickych pútnikov zo Slovenska. Audiencia prebehla priamo vo Vatikáne v Aule Pavla VI. za účasti všetkých hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku a Gréckokatolíckej cirkvi v Kanade, mnohých kňazov zo svojimi rodinami, zasvätených osôb a veriacich.

V mene Gréckokatolíckej cirkvi pápeža Františka na začiatku pozdravil vladyka Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita. Pripomenul významne dejinné momenty Gréckokatolíckej cirkvi, pomenoval súčasnú situáciu a odovzdal pápežovi dar, ikonu krasnobrodskej Bohorodičky a sochu sv. Františka. Pápež František sa vo svojom príhovore obrátil na všetkých gréckokatolíkov, biskupov, kňazov ženatých ako aj celibatnych, rehoľníkov a laikov a každému adresoval konkrétne posolstvo. Všetkým zdôraznil, aby zostali verní svojej byzantskej tradícii.

Po audiencii sa pútnici presunuli do pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore, kde na hlavnom oltári ďakovali Bohu za všetky prijaté dobrodenia. Slávnostným kazatelia bol arcibiskup Cyril Vasil SJ, sekretar Kongregácie pre Východne cirkvi.

Nedeľný spoločný program púte začal na Námestí sv. Petra spoločnou modlitbou Anjel Pána s pápežom Františkom. Po modlitbe sa cela skupina presunula do Baziliky sv. Petra, kde za hlavným oltárom vladyka Ján Babjak spolu s ostatnými hierarchami Gréckokatolíckej cirkvi slúžili sv. liturgiu ako záver púte Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska.