Srbský Katedrálny zbor sv. Nikolu sa predstavil v Košiciach

Košice, 9. december (TSKE) Zmiešaný zbor Katedrálneho chrámu sv. Nikolu a Domu kultúry z Ruského Krstura zo Srbska spolu s Katedrálnym zborom sv. Cyrila a Metoda z Košíc sprevádzal 8. decembra spevom večernú svätú liturgiu v gréckokatolíckej Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, ktorú v priamom prenose vysielalo rádio Lumen. Duchovno-hudobný program následne pokračoval spoločným koncertom oboch zborov, v rámci ktorého zaznelo duchovné zamyslenie sekretára košického eparchu otca Martina Mráza o úlohe hudby v byzantsko-slovanskej a liturgickej tradícii.

Srbský zbor viedol v nedeľu dopoludnia spev svätej liturgie v gréckokatolíckom Chráme sv. apoštolov Petra a Pavla v mestskej časti Košice-Západ. Na obidvoch koncertných vystúpeniach zazneli v jeho podaní okrem chrámových spevov aj koledy v nádherných hudobných aranžmánoch pod taktovkou dirigentky Lidije Pašo.

Zmiešaný zbor Katedrálneho chrámu sv. Nikolu a Domu kultúry z Ruského Krstura v Srbsku vznikol v roku 1894. Venuje sa prevažne interpretácii duchovnej hudby, ale aj ľudovej hudby.

Svätú liturgiu, ktorú vysielalo rádio Lumen, si je možné vypočuť na internetovej stránke rádia v sekcii archív.

TSKE informovala Olga Sedrovičová.

Foto: Kornel Rokický