Vladyka Milan Chautur navštívil chorvátsku diecézu Krk

Košice, 15. máj (TS KE) Košický eparcha Milan Chautur CSsR spolu s niektorými kňazmi navštívil 9. – 13. mája diecézu Krk. Cesta bola spojená s účasťou na prezentácii projektu cezhraničnej spolupráce partnerských miest v Malinskej Dubašnici v Chorvátsku. V rámci tohto projektu spolupracuje mestečko Malinská s obcou Fulianka a mestami a obcami z Francúzska, Poľska a Nemecka. Na prezentácii projektu sa zúčastnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, primátorka Prešova Andrea Turčanová, starosta Fulianky Miroslav Leško a obyvatelia obce Fulianka.

V prvý deň návštevy, na sviatok Nanebovstúpenia Pána, v miestnom kostole sv. Apolinára slávil svätú omšu miestny biskup Ivica Petanjak O.F.M. Cap. za účasti vladyku Milana a ostatných kňazov zo Slovenska a zahraničia. Po omši vladyka Milan priblížil slovenskú gréckokatolícku cirkev a spolu s biskupom Ivicom rozprávali aj o novodobých výzvach a problémoch, pred ktorými stojí dnešná cirkev na Slovensku i v Chorvátsku. V piatok pokračovalo podujatie prezentáciou jednotlivých krajín v centre mesta, spojenej s ochutnávkou tradičných jedál a priateľským futbalovým zápasom medzi Fuliankou a Malinskou Dubašnicou.

Na záver stretnutia, v piatok podvečer, vladyka Milan slúžil archijerejskú sv. liturgiu v kostole sv. Apolinára. Liturgiu doprevádzala spevom skupina Katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda z Košíc pod vedením dirigentky Lucie Lovašovej. Na živote bl. hieromučeníka Vasiľa Hopku vladyka Milan zdôraznil potrebu odvahy pre život súčasného kresťana, bez ktorej sa jeho život môže rozplynúť v mori novodobého pohanstva.

TS KE informoval Jozef Havrilčák a Martin Mráz.