V katedrále slúžili sv. liturgiu za Rusínov

Košice 23.6.2024 (TSKE) Vo štvrtok 20.6.2024 bola pri príležitosti Dňa Rusínov Slovenska služená sv. liturgia za všetkých Rusínov.

Deň Rusínov Slovenska bol na Svetovom kongrese Rusínov v roku 2009 ustanovený na 12. júna. Pri tejto príležitosti prebiehajú každoročne v júni oslavy vo viacerých mestách a obciach na Slovensku, ktoré organizuje Rusínska obroda na Slovensku i ďalšie rusínske organizácie. Košickí Rusíni sa tento rok stretli na štvrtkovej cirkevnoslovanskej liturgii v Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky, na ktorej už niekoľko mesiacov môžu veriaci počuť čítanie a homíliu v rusínskom jazyku.

Sv. liturgiu slúžili jeromonach Kassián Kamil Drozd, Rusínsky synkel Košickej eparchie, a jeromonach Jordán Ján Burda, kňaz ustanovený pre Rusínov v Košiciach. Liturgiu obohatili členky FSk Poráčan z Poráča, ktoré svojím autentickým spevom preniesli veriacich na chvíľu do ich domovských regiónov a cerkví svojho detstva. Farnosť Poráč patrí k najzápadnejším farnostiam Košickej eparchie a radí sa k rusínskym obciam na Dolnom Spiši.

Veriaci sa po liturgii presunuli do pastoračných priestorov, kde pokračovalo agapé s diskusiou v príjemnej sviatočnej atmosfére aj s rusínskou piesňou. Podujatie pripravili O.Z. molodŷ.Rusynŷ, Rusínska obroda na Slovensku - miestna organizačná jednotka v Košiciach, jeromonach Jordán a manželia Varchulovci. Všetkým Rusínom na mnohaja i blahaja ľita!


Informovala: Ing. Anna Zamutovská, PhD.