Prehliadka vianočného folklóru v Michalovciach
Košice 29. decembra (TSKE) Prehliadka vianočného folklóru, ktorá sa koná pod záštitou Spolku sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Michalovciach spravidla v posledných dňoch roka pod názvom "Christos raždajetsja", sa po prvýkrát uskutočnila v sobotu 28. decembra v michalovskom farskom Chráme Narodenia presvätej Bohorodičky. Jej 16. ročník pripravil Spolok v spolupráci s tunajšou gréckokatolíckou farnosťou a Zemplínskym múzeom v Michalovciach.
Moderátorka podujatia Eva Bučková okrem účinkujúcich osobitne privítala predsedu SSCM o. Martina Mráza, miestneho farára o. Juraja Barana a vedúceho úseku propagácie a manažéra kultúry Zemplínskeho múzea Tibora Tabaka. S úvodným príhovorom vystúpil podpredseda o. Michal Hospodár, ktorý práve v Michalovciach začínal svoju kňazskú dráhu ako kaplán a neskôr šesť funkčných období viedol cyrilometodský spolok, ktorý sídli v tomto meste – centre Zemplína. Ako sa vyjadril, prehliadka sa koná v zložitej politickej situácii vo svete a k príhovoru pridal aj peknú vianočnú báseň.
Tohtoročnej prehliadky sa tentoraz zúčastnilo 5 zborov, resp. skupín. Podobne ako vlani, v úvode prezentovala Ženská folklórna skupina z Nacinej Vsi pod vedením Veroniky Lazurovej, ktorú na akordeóne doprevádzal Miroslav Poľak. Premiéru na podujatí mali nedávno založené zbory zo Zalužíc – detský zbor Doxia (vznikol v septembri 2024 a "ostrú televíznu" premiéru zažil už 10. novembra na STVR počas osláv storočnice chrámu) a chrámový zbor Najsvätejšej Trojice (vznikol len pred niekoľkými týždňami), ktoré vedie skúsená zbormajsterka Marcela Tutková. Tradičným vianočným pásmom sa prezentoval ďalší detský zbor Cherubín z Trebišova pod vedením sr. Pauly a záver patril domácej seniorskej skupine Ozvena vedenej Ľudmilou Lovašovou s akordeonistami Zlatou Sinčákovou a Jánom Zamutovským. Obsah vystúpení pozostával nielen zo slovenských a cirkevnoslovanských piesní, ale aj z kolied v zemplínskom dialekte, ktoré sa zrodili vďaka duchovnému bohatstvu našich predkov v tomto regióne, ale na ktoré často zabúdame. V závere sa všetkým prítomným prihovoril predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda o. Martin Mráz. Pripomenul, že cyrilometodská misia, ktorá prišla k našim predkom pred 1161 rokmi dala nový význam slovám kračún a koľada. Dnes si ich už nespájame s kultom zimného slnovratu a slnkom, ktoré každý deň nanovo zapadá, ale s nezapadajúcim Slnkom, ktorým je pre kresťanov Ježiš Kristus. Vyjadril poďakovanie všetkým účinkujúcim, že spevom kolied sprítomňujú tajomstvo Vtelenia Boha aj na začiatku 21. storočia. Program ukončili spoločným spievaním vianočnej piesne Tichá noc, svätá noc...
Zvykne sa hovoriť, že kto spieva, dvakrát sa modlí. V tomto prípade by sme mohli pridať ešte jeden bonus: kto spieva so srdcom, modlí sa viacnásobne! A platí to nielen pre dospelých, ale najmä pre nadšené detičky, lebo ony sú budúcimi nositeľmi dobrej zvesti. Vďaka Pánu Bohu i účinkujúcim za ďalší vydarený ročník Prehliadky vianočného folklóru Christos raždajetsja!
TSKE informoval Ján Poprik, Spolok sv. Cyrila a Metoda
Foto: Ján Poprik