Ukončenie cirkevného roka pri Božej Matke v Máriapócsi

Košice, 20. september (TSKE) Každoročnou zastávkou v živote veriacich Košickej eparchie na začiatku nového cirkevného roka je Púť gréckokatolíkov Košickej eparchie do Máriapócsi na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. V tomto roku sa však s organizačných dôvodov uskutočnila táto akcia už v sobotu 31. septembra na sviatok Uloženia úctyhodného pásu našej presvätej Vládkyne a Bohorodičky, čo je zároveň posledný deň cirkevného roka.

Niekoľko stoviek veriacich sa od rána zhromažďovalo na námestí pred bazilikou minor, kde po privítaní pútnikov otcom Jánom Maťašom, správcom farnosti vo Vysokej nad Uhom, začal program modlitbou posvätného ruženca. Nasledoval akatist k Presvätej Bohorodičke, ktorý viedol otec Jozef Kellö, sobranecký protopresbyter. Veriaci mali tiež možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia.

Program vyvrcholil slávením svätej božskej liturgie, ktorej predseda archimandra Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie. Vo svojej homílii vyzdvihol krásu sviatku dňa a poďakoval všetkým pútnikom, že záver liturgického roka prežívajú s Máriou. Následne ich pozval k prežívaniu nového cirkevného roka s Kristom. Liturgiu svojím lahodným spevom obohatil miešaný Zbor svätých Sedmopočetníkov z farnosti Sobrance. Po skončení liturgie otec Dávid Zorvan, farár farnosti Stanča, odovzdal protosynkelovi milostivú ikonu Božej Matky z Máriapócsi a zaželal mu všetko najlepšie k jeho novej službe. Poďakoval aj miestnemu správcovi tohto pútnického miesta za poskytnutie priestoru a za čoraz lepšiu spoluprácu.

Záver púte patril modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke, počas ktorej bolo myrovanie. Bodku za programom spravila svojím pozdravným slovkom sr. Patrícia Iveta Parasková, SNPM, ktorá pútnikom poďakovala za minuloročnú zbierku na pomoc pri jej liečbe po ťažkej havárii, následkom ktorej ostala čiastočne ochrnutá.

Budúcoročná Púť gréckokatolíkov Košickej eparchie je naplánovaná na Sviatok presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky 15. septembra.

TSKE informoval Emil Zorvan.

Foto: Emil Zorvan