V Nacinej Vsi oslávili 25. výročie cerkvi

Košice, 10. júl (TSKE) Pri príležitosti sviatku sv. apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, sa 8. júla v Nacinej Vsi konala odpustová slávnosť, pri ktorej veriaci oslávili aj 25. výročie posvätenia cerkvi zasvätenej spomínaným svätcom. Zároveň si pripomenuli aj 100. výročie od narodenia otca Bartolomeja Leška, zakladateľa tohto chrámu. Z poverenia vladyku Milana Chautura CSsR. košického eparchu, svätú liturgiu slávil otec Róbert Jáger, sekretár vladyku. ktorý posvätil aj novopostavený kríž pred chrámom. Súčasne posvätil aj pamätnú tabuľu v zádverí chrámu, ktorú veriaci venovali pamiatke zakladateľa otca Bartolomeja.

Otec Róbert vo svojej homílii pripomenul veriacim slová pápeža Františka: "Boh najprv zachraňuje, až potom prikazuje," pričom poukázal na aktuálnosť odkazu sv. Cyrila a Metoda, ktorí s pokorou prijali misiu na Veľkej Morave a s autentickou vierou ohlasovali Krista aj vlastným príkladom.

Na slávnostnej liturgii sa okrem domácich a rímskokatolíckych veriacich zúčastnilo aj množstvo veriacich z okolitých dedín a filiálnych obcí. Odpustová slávnosť bola zakončená slávnostným sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií a mnoholitstviem Svätému otcovi a vladykom.

Odpustovej slávnosti predchádzala aj duchovná obnova, ktorú viedol otec Ľuboslav Petričko, administrátor farnosti Nižný Žipov.

TSKE informovala Miroslava Záhorská.