Kňazské povolanie je špecifickou službou pre konkrétneho človeka i pre ľudské spoločenstvo. Jej podstatou je pomôcť pri zveľadení základných činiteľov hodnoty ľudskej osoby, ktoré sú podkladom pre každú aktivitu človeka. Definitívnym vyjadrením dôstojnosti ľudskej osoby je jej nasmerovanie na osobu absolútne dokonalú – na Boha.
Keďže kresťanské poznanie prijíma zjavenie Boha ako láskyplného nebeského Otca, ktorý človeku v smerovaní k nemu chce aktívne pomôcť prostredníctvom svojho dotyku so svetom a človekom, práve kňazi sú tým nástrojom – prostriedkom pre vyjadrenie otcovského vzťahu Boha k človeku.
Obidve tieto vážne a zodpovedné úlohy si vyžadujú od kňaza neustálu vlastnú formáciu, aby bol kvalitným formátorom človeka i spoločnosti, analogicky so vzdelávaním pracovníkov vo všetkých dôležitých oblastiach života.
Permanentná kňazská formácia sa týka štyroch úrovní osoby:
- Ľudská formácia, ktorej cieľom je rozvinúť ľudskú osobu tak, aby bola schopná primerane komunikovať so svetom. Hlavná zásada ľudskej formácie, ktorá sa má prejavovať v úcte a láske ku každému človeku, spočíva v schopnosti vnímať seba a každú inú osobu ako hodnotu a učiť sa vytvárať s ňou vzťah.
- Duchovná formácia slúži na to, aby sa upevnil a rozvinul vzťah kňaza k Bohu ako k Otcovi, čo je nevyhnutné pre to, aby mohol vydávať svedectvo o kráse a hodnote tohto vzťahu vo svojom okolí. „Posvätením, ktoré Duch vylieva pri vysviacke, sa do duchovného života kňaza vtláčajú, včleňujú, vstrebávajú spôsoby a správanie, ktoré boli vlastné Ježišovi Kristovi, Hlave a Pastierovi Cirkvi, a ktoré zahŕňa jeho pastierska láska.“ (II. Vatikánsky koncil; Optatam totius, bod 8)
- Intelektuálna formácia je potrebná, aby sa u kňaza zachovala potrebná erudícia vo veciach viery a mravov. Kňaz má využiť vedomosti a vzťah ku katolíckemu učeniu v postojoch a rozhovoroch s dôrazom na pravovernosť, túžbu poznať pravdu a pevné presvedčenie a postoj proti učeniam, ktoré sa nezhodujú s učením Učiteľského úradu Cirkvi.
- Prirodzená inteligencia je súčasťou intelektuálnej formácie, ktorej cieľom je zvládnuť správanie sa v spoločnosti formálne prejavy navonok a iné.
- Pastoračná formácia vedie k tomu, aby bol kňaz citlivý na potreby súčasného človeka a vedel mu ponúknuť primeranú pomoc a sprevádzanie. Pestovaný osobný život s Bohom je predpokladom pre jeho odovzdávanie v prostredí cirkevných spoločenstiev formou vedenia bohoslužieb a posväcovania, tiež liturgických úkonov, eucharistickej obety i sviatostí, a tým všetkým sprítomňovaním Krista svetu.
Stálou a pravidelnou formou permanentnej kňazskej formácie sú Kňazské dni, počas ktorých sa kňazi Košickej eparchie stretávajú v priestoroch Eparchiálneho úradu trikrát do roka. Druhé, tzv. jarné stretnutie je spojené s možnosťou darovania krvi v rámci spolupráce s Národnou transfúznou jednotkou v Košiciach.