Predvianočný obed s maďarským prezidentom v Budapešti

Košice, 18.december (TSKE) Prezident Maďarskej republiky János Áder sa stretol 15. decembra 2021 v rámci adventného obeda s maďarskými predstaviteľmi zahraničných cirkví v Alexandrovom paláci v Budapešti. Vo svojom príhovore sa zamyslel nad tým, aké je dôležité byť si v súčasnom svete navzájom oporou.

Zdôraznil: „Nie všetci sa hodíme na všetko rovnako. Aké rozmanité sú prekážky, ktoré stoja ľuďom v ceste a ktoré je potrebné prekonať, také rozmanité sú aj naše schopnosti, talenty a možnosti. Ale práve v tejto rozmanitosti môže byť udržiavajúca sila spoločnosti.”

Poznamenal, že túto vzájomnú závislosť pociťujeme ešte výraznejšie od vypuknutia epidémie koronavírusu. "Nikto sa nemôže zachrániť samostatne - my Maďari v materskom štáte aj tí spoza hraníc - nemôžeme vzrastať, rásť a prosperovať, nemôžeme byť silní jeden bez druhého."

Prezident János Áder sa nakoniec rozlúčil s cirkevnými predstaviteľmi, ktorých naposledy hostil na adventnom obede ako prezident republiky. Poďakoval im za stretnutia, dobré rady, bratské gestá a všetku ich úprimnosť.

Na tomto stretnutí bola prvýkrát v histórii zastúpená aj Košická eparchia prostredníctvom o. Vojtecha Boháča, synkela pre maďarských veriacich.

TSKE

Foto: Noémi Bruzák/MTI