Odpustová slávnosť v Košickej katedrále
Košice, 9. september 2024 (TSKE) V sobotu a v nedeľu 7. a 8. septembra oslávili košickí veriaci chrámový sviatok Narodenia presvätej Bohorodičky, ktorá je patrónkou košickej katedrály. Sobotný program začal už o 15. hodine spoločnou modlitbou deviatej hodinky a malého svätenia vody. Modlitbový program pokračoval Akatistom k presvätej Bohorodičke a veľkou večierňou s lítiou – požehnaním chleba, pšenice, vína a oleja. Hlavným slúžiteľom a kazateľom večernej svätej liturgie bol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ – košický eparchiálny biskup. Jeho homíliu nájdete v predchádzajúcom článku na našej stránke.
Po svätej liturgii pokračoval program už tradične mariánskym sviečkovým modlitebným sprievodom ulicami Košíc. Sprievod vychádzal z katedrálneho chrámu smerom na Dominikánske námestie. Prechádzajúc priľahlými ulicami smerom k Dómu sv. Alžbety sa Alžbetinou a Moyzesovou ulicou veriaci vrátili späť do katedrály. Kňazov a veriacich sprevádzali aj skauti s fakľami. Počas kráčania sa spievali mariánske piesne a v priebehu piatich zastávok sa na vybraných miestach modlili desiatok ruženca.
Po skončení sprievodu program pokračoval v priestoroch farského dvora besedou o Pochode za život s o. Dušanom Škurlom. V druhej časti besedy odpovedali viacerí skauti na otázky o skautingu na Slovensku, osobitne v Košickej eparchii. Sobotný program zakončilo spoločné agapé na farskom dvore.
Nedeľnú časť odpustovej slávnosti otvoril Moleben k presvätej Bohorodičke, po ktorom nasledovala sviatočná utiereň. O 10.00 hod. odpustová slávnosť vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiou, ktorej predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš Maxim. V homílii vyzdvihol košickú katedrálu ako miesto úcty k Panne Márii. Vladyka hovoril o stope presvätej Bohorodičky na tomto mieste. Evanjelium o Marte a Márii použil ako príklad, aká by mala byť úcta k Panne Márii: veriaci má byť tým, kto počúva a zachováva Božie Slovo, kto vie odložiť svojej plány a podriadi Slovu život tichým, nenápadným, ale hlboko prítomným spôsobom. Máriina stopa je tou stopou, ktorá stúpa hlavu hada. Katedrála napriek tomu, že stojí na mieste s pohnutými dejinami, je miestom, kde môžeme cítiť Máriinu prítomnosť – jej stopu v našich dejinách.
Samotné odpustové slávenie ukončil sprievod okolo katedrály, počas ktorého sa čítali štyri evanjeliá. Sobotnú aj nedeľnú liturgiu svojím spevom doprevádzal Zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc pod vedením Lucie Lovašovej.
TSKE
Foto: Jozef Kmec a Slavomír Gereg