Gréckokatolícky kňaz Michal Hospodár bol ocenený Cenou mesta Košice

Košice 10. mája (TSKE) Mesto Košice každoročne pri príležitosti udelenia prvej erbovej listiny a prvej písomnej zmienky udeľuje ocenenia výnimočným osobnostiam, ktoré svojím životom, prácou či talentom dosiahli významné úspechy a najmä svojou ľudskosťou zanechali v Košiciach neprehliadnuteľnú stopu.

Tento rok mestské zastupiteľstvo udelilo pri príležitosti životného jubilea 60 rokov najvyššie ocenenie Cenu mesta Košice doc. Michalovi Hospodárovi za jeho významný prínos v oblasti šírenia kresťanskej kultúry a cyrilo-metodskej tradície v slovenskom i európskom priestore a hodnôt kresťanského humanizmu. Ocenenie si Michal Hospodár prevzal z rúk Jaroslava Polačeka, primátora mesta, v stredu 7. mája v priestoroch Historickej radnice počas slávnostného ceremoniálu odovzdávania verejných ocenení mesta Košice.

Otec Michal Hospodár sa narodil v Trebišove a v roku v roku 1993 natrvalo prichádza do Košíc, kde pomáha organizovať komunitu gréckokatolíkov na sídlisku Terasa ako jej farár. Tu sa pričinil aj o postavenie gréckokatolíckeho chrámu sv. apoštolov Petra a Pavla, ktorý dotvára duchovný kolorit sídliska. Popritom ukončuje vyššie štúdia v Poľsku a stáva sa odborníkom na mediálnu oblasť a hovorcom Košickej eparchie. Zároveň  píše, publikuje a od roku 2002 aj prednáša na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Dlhé roky bol aktívnym členom Mediálnej rady Konferencie biskupov Slovenska a dodnes pôsobí v Rade Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru. Ako člen celoslovenskej rady, vysokoškolský učiteľ a odborník v oblasti médií a pastorálnej teológie, na celoslovenskej úrovni pozitívne ovplyvňuje rozvoj kresťanskej kultúry a tvorivé vzťahy a kultúrnu výmenu medzi Cirkvou a širokou verejnosťou.

V rámci Spolku sv. Cyrila a Metoda, ktorý 24 rokov viedol ako jeho predseda, je už vyše 30 rokov zostavovateľom a zodpovedným redaktorom Gréckokatolíckeho kalendára a inej spolkovej tlače. Stál aj za odhalením viacerých pamätných tabúľ a búst významných osobností slovenského kultúrneho i cirkevného života. Vďaka jeho dlhoročnému pôsobeniu v cyrilo-metodskom hnutí sa cyrilo-metodská tradícia pevne zakorenila v meste Košice a stala sa neodmysliteľnou  súčasťou kultúrnej identity mesta.

TSKE

Foto: FB stránka mesta Košice