Slovenská kňazská reprezentácia získala na Majstrovstvách Európy v halovom futbale bronzové medialy

Košice, 13. február (TS KE) Majstrovstvá Európy kňazov v halovom futbale sa v tomto roku konali 5. – 9. februára 2018 v talianskej Brescii, v meste, kde začala svoju úspešnú taliansku futbalovú púť hviezda slovenského futbalu Marek Hamšík.

Dejisko tohtoročných majstrovstiev je známe aj tým, že sa v ňom a v jeho blízkom okolí (región Bergama) narodili pápeži II. Vatikánskeho koncilu, svätý Ján XXIII. a blahoslavený Pavol VI. Návšteva ich rodných domov a chrámu, kde bol pokrstený bl. Pavol VI., bola súčasťou programu uplynulých majstrovstiev.

Slovenskí kňazi vyhrali základnú skupinu, keď postupne zdolali Slovinsko, Ukrajinu a nakoniec aj favorita skupiny Chorvátsko. Vo štvrťfinále zvíťazili nad Rakúskom a semifinále s Portugalskom bolo jediným zápasom, v ktorom ťahali za kratší koniec. Slováci vyhrali svoje posledné vystúpenie v zápase o tretie miesto s Maďarskom a zopakovali bronzový úspech zo Slovinska z roku 2013 .

Spomínané majstrovstvá nie sú len športovým zápolením, významnú úlohu tu majú aj stretnutia európskych kňazov mimo futbalových hál – spoločné slávenie eucharistie a neformálne bratské stretnutia.

Finálový zápas medzi Poľskom a Portugalskom sa skončil víťazstvom Poľska v pomere 1:0. Poliaci získali majstrovský titul už šiestykrát a prerušili trojročnú hegemóniu portugalských kňazov, ktorí v minulosti zdvihli víťaznú trofej štyri razy.

V roku 2019 sú kňazi futbalisti pozvaní do Čiernej Hory, aby tu zabojovali o európsky titul.

Konečné poradie ME 2018:
1. Poľsko
2. Portugalsko
3. Slovensko
4. Maďarsko
5. Bosna a Hercegovina
6. Rakúsko
7. Chorvátsko
8. Rumunsko
9. Taliansko
10. Bielorusko
11. Albánsko
12. Slovinsko
13. Česká republika
14. Kazachstan
15. Ukrajina
16. Čierna Hora

Toto bol už dvanásty ročník tejto športovej udalosti, ktorá začala písať svoju históriu v Rakúsku v roku 2003. Slovensko sa stalo pravidelným účastníkom šampionátu v roku 2009 v portugalskej Brage a v roku 2016 usporiadalo jeho jubilejný desiaty ročník, ktorý sa uskutočnil v Michalovciach.

TS KE informoval Stanislav Zimovčák