Vo Vianočnom futbalovom turnaji Košickej eparchie potvrdila dominantnosť farnosť Poráč

Košice, 4. január (TSKE) Vyše 120 mladých futbalových športovcov sa 28. decembra stretlo na XXII. ročníku tradičného Vianočného futbalového turnaja Košickej eparchie v Michalovciach. Cez kvalifikácie v jednotlivých pretopresbyterátoch, ktorých sa zúčastnilo celkovo 27 družstiev, počas novembra a decembra, sa do záverečného vianočného turnaja prebojovalo jedenásť najlepších, ktorých doplnilo tradične družstvo kňazov s vladykom Milanom Chauturom CSsR, košickým eparchom.

Program sa začal 28.12.2018 svätou liturgiou v Bazilike Zostúpenia Svätého Ducha, ktorú slávil vladyka Milan. V homílii poukázal na odhodlanosť a vieru 20 000 mučeníkov z Nikomédie, ktorí sa nebáli za svoju vieru a pravé hodnoty dať to najdrahšie – svoj život. Pripomenul paralelu, že kondícia v športovom zápolení je rovnako dôležitá ako duchovná kondícia vo viere. Ak ju človek stráca musí čosi robiť , aby dosiahol vytúžený cieľ.

Po svätej liturgii bolo rozlosovanie všetkých dvanástich družstiev zo všetkých protopresbyterátov našej eparchie. Družstvá sa žrebovaním rozdelili do štyroch základných skupín. Žrebovanie sa uskutočnilo za prítomnosti primátora mesta Michalovce Viliama Záhorčáka a zástupcu primátora Jozefa Sokologorského, ktorí dopomohli organizačne zabezpečiť tento turnaj.

Po vyžrebovaní sa účastníci turnaja rozišli do dvoch športových hál, kde sa odohrali jednotlivé zápasy v skupinách a štvrťfinále. Do semifinálových bojov postúpili družstvá: Spišská Nová Ves, Veľké Kapušany, spojené družstvo Dvorianky/Bačkov a Poráč, minuloročný víťaz turnaja a čerstvý víťat Celoslovenského mládežníckeho futbalového turnaja o putovný pohár predsedu KBS. Vo finále sa proti sebe postavili farnosti Spišská Nová Ves a Poráč, kde po zápase plnom gólov zvíťazilo družstvo z Poráča 6:1. Družstvo tak obhájilo titul z minulého roka a ukázalo, že nie náhodou je najlepším družstvom na Slovensku. V boji o tretie miesto zvíťazila farnosť Veľké Kapušany nad družstvom Dvorianky/Bačkov v pomere 3:2. Víťaz turnaja, farnosť Poráč, postupuje do celoslovenského finále, ktorý sa uskutoční v novembri 2019 v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež, kde bude mať možnosť obhájiť aj titul celkového víťaza Pohára Predsedu KBS z roku 2018.

Akciu podporil primátor Michaloviec Viliam Záhorčák, spoločnosť Renomia, spoločnosti Minet, Spolok svätého Cyrila a Metoda a farnosti Michalovce a Trnava pri Laborci.

TSKE informoval Karol Knap.

Foto: Lukaš Vojčik, Viktória Bednárová